sobota 30. prosince 2023

Jak chránit zvířata před ohňostroji

 


Jak chránit zvířata před ohňostroji

Ohňostroje jsou pro mnoho lidí symbolem oslavy, radosti a krásy. Pro zvířata však mohou být ohňostroje zdrojem stresu, strachu a utrpení. Zvířata mají citlivější sluch než lidé a vnímají ohňostroje jako hlasité a nebezpečné zvuky, které jim mohou způsobit paniku, úzkost, bolest a dokonce i smrt. Proto je důležité chránit zvířata před ohňostroji a zajistit jim bezpečné a klidné prostředí.Jak chránit domácí zvířata

Pokud máte domácí zvířata, jako jsou psi, kočky, králíci, morčata, ptáci nebo jiní drobní savci, měli byste dodržovat následující opatření:

 • Udržujte svá zvířata v interiéru a zavřete okna, dveře a závěsy, aby byly izolovány od hluku a světla ohňostrojů.
 • Zapněte televizi, rádio nebo hudbu, aby jste přehlušili zvuk ohňostrojů a vytvořili zvířatům pocit normálnosti.
 • Vytvořte zvířatům útulné a pohodlné místo, kde se mohou schovat a cítit se v bezpečí. Můžete použít deky, polštáře, pelíšky, bedny nebo klece. Nechte zvířata volně se pohybovat a nevynucujte jim kontakt nebo hru, pokud nechtějí.
 • Zůstaňte s nimi a uklidňujte je klidným a jistým hlasem. Nechte je vědět, že jsou v pořádku a že je máte rádi. Neukazujte jim strach nebo nervozitu, protože by to mohlo zvýšit jejich stres.
 • Nepouštějte zvířata ven během nebo po ohňostroji, protože by mohla utéct, ztratit se, zranit se nebo být napadena jinými zvířaty. Pokud musíte vyvenčit psa, použijte vodítko a obojek s identifikačním štítkem. Buďte opatrní a pozorní na okolí.
 • Zkontrolujte, zda máte dostatek krmiva, vody a léků pro svá zvířata. Pokud má vaše zvíře zdravotní problémy nebo je obzvláště citlivé na hluk, poraďte se s veterinářem o možnosti podání sedativ nebo antistresových prostředků.


Jak chránit volně žijící zvířata

Pokud žijete v blízkosti lesa, parku, louky, rybníka nebo jiného místa, kde se vyskytují volně žijící zvířata, jako jsou ptáci, veverky, ježci, lišky, zajíci, žáby, ryby nebo jiní, měli byste dodržovat následující opatření:

 • Nepouštějte ohňostroje v blízkosti těchto míst, protože byste mohli vyplašit, zranit nebo zabít zvířata, která tam žijí nebo se tam krmí, napají nebo rozmnožují.
 • Nepouštějte ohňostroje v blízkosti hnízd, nor, doupět, boud, břehů, stromů nebo jiných úkrytů zvířat, protože byste mohli poškodit jejich domovy nebo je zničit.
 • Nepouštějte ohňostroje nad vodními plochami, protože byste mohli znečistit vodu, způsobit výbuchy plynu nebo zahřátí vody, což by mohlo ohrozit životy vodních živočichů.
 • Nepouštějte ohňostroje v období rozmnožování, migrace nebo zimování zvířat, protože byste mohli narušit jejich přirozené chování, cykly a potřeby.
 • Nepouštějte ohňostroje v případě sucha, větru nebo vysoké teploty, protože byste mohli způsobit požár, který by zničil životní prostředí zvířat a rostlin.


Závěr

Ohňostroje jsou pro zvířata nebezpečné a můžou jim ohrozit na zdraví. Proto je důležité chránit zvířata před ohňostroji a zajistit jim bezpečné a klidné prostředí. Pokud chcete oslavit nějakou příležitost, zvolte jinou formu zábavy, která nebude škodit zvířatům ani přírodě. Například můžete použít svíčky, lampiony, konfety, bubliny, balónky nebo jiné dekorace, které jsou biologicky odbouratelné a neznečišťují životní prostředí. Nebo můžete jít na procházku, do kina, do restaurace, na koncert nebo na jinou kulturní nebo sportovní akci. Buďte ohleduplní k zvířatům a přírodě a užijte si oslavu bez ohňostrojů. 🎉