čtvrtek 13. září 2018

Výměna manželek


Výměna manželek

 (angl. Wife Swap) je televizní reality show, vyvinutá britskou produkční společností RDF media pod názvem Wife Swap. Prvního vysílání se dočkala v původní verzi v roce 2003 na stanici Channel 4. Americkou verzi vysílala společnost American Broadcasting Company, kde poslední série šla v roce 2009. Americkou verzi vysílala v Česku společnost FTV Prima na svém kanálu Prima Love v roce 2013 pod názvem Výměna manželek.¨Pořad je založen na tom, že dvě rodiny, běžně z jiných sociálních tříd a životných stylů, vymění jejich manželky/matky na necelé dva týdny. Po celou dobu štáb dokumentuje každou podstatnou věc např. jejich rozdíly a upozorňuje na nedostatky.
Českou verzi Výměny manželek uvádí v Česku TV Nova, aktuálně (podzim 2018) vysílá desátou řadu. Sledovanost se pohybuje lehce pod milionem diváků.
Průběh výměny[editovat | editovat zdroj]

Během prvního týdne se nová manželka musí řídit úplně stejným harmonogramem a životním stylem jako žena, kterou zastupuje. Každá manželka proto zanechá manuál domu, ve kterém vysvětlí zástupkyni její roli v rodině a povinnosti, které musí dodržovat. Tento manuál pak pomáhá při "změně pravidel", kterou provádí na konci prvního týdne nová manželka na celou rodinu.
Během druhé poloviny pobytu nová manželka uplatňuje svá nová pravidla na chod domácnosti, a její nová rodina tyto pravidla musí dodržovat. Většinou chvíli rodinám trvá, než si zvyknou, nemluvě o tom, že nová manželka má i rozpočet, který musí dodržovat.
Na konci výměny pak je společné setkání "mezi osmi očima", kde se oba páry potkávají poprvé tváří v tvář a debatují o předchozích dnech. Často zde dochází k vytažení osobních věcí, nehezkých zážitků, hádek a někdy dokonce i k násilí. Ovšem ne moc často se stane, že se obě rodiny poučí a uvědomí si jejich zkušenosti z uplynulých dní a to, že své rodiny milují. Někdy je setkání velice dojemné a emocionální a to, když si rodiny vyjadřují například respekt jedna k druhé a obdivují se.
Po pár týdnech se kamery vrací k rodinám a nahrávají jejich životní změny od průběhu výměny.