sobota 11. ledna 2020

Brzy bude konec Facebooku, WhatsApp a Instagramu.


Facebook zakázal předinstalaci svých aplikací na chytrých mobilních telefonech čínské firmy Huawei, kterou Spojené státy přidaly na černou listinu amerického ministerstva obchodu. Informovala o tom agentura Reuters.V praxi to znamená, že na nově koupených telefonech značek Huawei nebo Honor nebudou předinstalovány aplikace společnosti Facebook – WhatSapp a Instagram. Lidé, kteří si nový telefon čínské značky koupí, si budou muset tyto aplikace stáhnout z Google Play. 

Jenže ani to nebude u některých telefonů možné. Jedinci, kteří si některý z telefonů představených po stopce od amerického ministerstva obchodu koupí, budou mít smůlu. Tyto přístroje budou mít totiž pouze osekanou verzi Androidu a nebudou mít přístup ke Google Play. 


V polovině května zařadily Spojené státy společnost Huawei na černou listinu, což znamená že bez zvláštního povolení nesmějí americké podniky s Huawei spolupracovat. Řada podniků včetně Googlu tak dala od Huawei ruce pryč. 


Podle analytiků bude mít celá kauza pravděpodobně negativní dopad na společnost Huawei, protože výrazně klesne podíl trhu tohoto podniku. Pozitiva z toho budou automaticky plynout pro jihokorejský podnik Samsung Electronics, který stojí momentálně na špičce trhu. Uvedla to agentura Fitch Ratings.