středa 24. června 2020

Zemřela první osoba která byla udušena rouškou.


Sociálními sítěmi koluje další fake news týkající se nového typu koronaviru. Dezinformační zprávy tvrdí, že nošení roušek může způsobit vážné zdravotní komplikace, protože přes roušky se do těla dostává méně kyslíku. Je sice známo, že roušky mohou jisté zdravotní obtíže způsobit, rozhodně ale ne tohoto rázu.Prakticky po celou dobu trvání pandemie se kolem roušek točí vyhrocené debaty. Odpůrci tvrdí, že před koronaviry nechrání, a za určitých okolností mají z části pravdu. Už dříve totiž například Světová zdravotnická organizace varovala, že nesprávné nošení a sundávání roušek může více uškodit než pomoci.
Jiné studie ale prokázaly, že jakákoliv ochrana obličeje je lepší než žádná. Nejvíce pochopitelně fungují lékařské roušky a respirátory těch nejvyšších tříd, stejně jako roušky z nanovláken.
Pro mnoho lidí je ale každodenní ochrany obličeje něčím novým a nepřirozeným a ani lékaři se ve většině případů zatím nesetkali s takovou nutností jejich nošení. To spěje k tomu, že kůže pod rouškou trpí, a může začít bolet, svědět nebo se objevit vyrážka či jiné kožní projevy.
To potvrzuje například Adam Friedman, profesor a prozatímní vedoucí katedry dermatologie na Univerzitě George Washingtona pro server Washington Post.
Kůže podrážděná v důsledku nošení osobního ochranného vybavení je rizikem důvěrně známým všem zdravotníkům pracujícím v prostředí, kde je nutné mít pod kontrolou šíření infekcí. A nyní se s ním seznámili i mnozí lidé, kteří nosí ochrannou roušku na veřejnosti a často si myjí ruce. Friedman si několikrát denně natírá obličej zvlhčujícím krémem, aby snížil tření mezi kůží a maskou - a toto opatření doporučuje všem.
Kůže, která je největším orgánem těla, nás chrání před okolním prostředím, ale může se poškodit, připomněla Dawn Davisová, dermatoložka z Kliniky Mayo. "Kůže je velmi aktivním orgánem, stejně jako ostatní orgány v těle," uvedla. "Na rozdíl od mnoha jiných orgánů se neustále regeneruje a vytváří vlastní zvlhčující prostředky. Naše kůže je každý den velmi zaneprázdněná, aniž bychom si to uvědomovali."
Nadměrnou zátěž příliš často myté anebo pod maskou namáhané kůže přirovnala k nohám, které obujeme do špatně padnoucích nebo příliš těsných bot. "V takovém případě kůže vyrovnává zátěž tvorbou puchýřů," řekla Davisová. "Rozdíl mezi nohou a rukou nebo tváří je v tom, že kůže na nohou je mnohem silnější než kůže na hřbetě rukou nebo na obličeji, kde nemá přirozený mechanismus k tvorbě puchýřů. Reaguje proto podrážděním, suchostí a dermatitidou," dodala.

To, že roušky mohou způsobovat kožní problémy, není překvapivé. Většinou jsou ale drobného rázu a za nějakou dobu tyto problémy zmizí. Internetem ale koluje i mnohem závažnější informace. Ta tvrdí, že roušky mohou být dokonce extrémně nebezpečné.
"Dlouhodobé používání masek způsobuje nedostatek kyslíku v krvi, což představuje extrémně zdravotní riziko," tvrdí například článek na serveru biosferaklub.info. Na konci článku je uvedeno, že ho napsal Russel Blaylock, uznávaný neurochirurg, lékař, autor a lektor. Ve skutečnosti mu ale podle agentury AFP vypršela lékařská licence například v amerických státech Mississippi, Severní Karolína či Jižní Karolína.
Samotný článek sdílely tisíce lidí a internetem kolují i jeho různé výtažky či překlady v různých jazycích. Podle dezinformačního článku může nošení roušek a zejména masek typu N95 způsobit bolesti hlavy, narušení správné funkce plic, nebo snížení imunity.
Je pravdou, že americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) masky N95 nedoporučuje pro běžné nošení, připomněla agentura AFP. Podle Shelley Payneové, ředitelky LaMontagneova centra infekčních nemocí při Texaské univerzitě v Austinu, ale správně nasazená rouška či maska vždy umožňují volné a bezproblémové dýchání.
Důvod, proč se respirátory vyšších tříd nedoporučuje nosit, je přitom mnohem prozaičtější. Nemá nic společného s konspiracemi ohledně nemožnosti dýchání. Je to proto, že jsou nejúčinnější a jejich nošení veřejností je zbytečné. Jak upozorňuje CDC, lidé by je měli přenechat zdravotníkům.
Univerzitní profesor a šéf krizového štábu Jonathan Karn pro agenturu AFP uvedl: "I když jste bezpříznakoví, měli byste nosit roušku. A jelikož se nedá s jistotou říci, zda jste či nejste nakaženi, všichni bychom měli nosit roušku."
Jeden z předních odborníků na koronaviry, mikrobiolog a profesor na Hongkongské univerzitě Jüan Kuo-jung zase pro změnu tvrdí: "Je zcela zřejmé, že účinek roušek u infikovaných, zejména pokud jsou asymptomatičtí, je mnohem důležitější, než cokoliv jiného." Ani on nevidí důvod, proč roušky nenosit. Nebyl zatím ani zmapován jediný případ, kdy by nošení roušky u někoho vyvolalo vážné zdravotní obtíže.