Dark Mode je tak trochu móda posledních let. Temný režim (ale také noční režim) zobrazí aplikaci (či všechny aplikace) v temné podobě, takové co se více hodí pro noční použití – nesvítí totiž tolik na všechny strany jako klasické provedení, tedy zpravidla něco co má bílé pozadí.
Aby nějaká aplikace či software fungovalo dobře v dark mode tak to má zásadní nutný požadavek – daná aplikace či software to musí podporovat a ideálně to ještě musí podporovat samotný operační systém. Proto není možné v temném režimu používat vše co máte v mobilu. Co navíc, pokud to podporuje sám operační systém a nepodporuje to aplikace, tak také smůla.
Windows 10 – od October 2018 Update je přímo součástí Windows. Najdete v Nastavení/Settings > Přizpůsobení/Personalization > Barvy/Colors
Messenger – má temný režim od března 2019 a než Facebook přejdou divné nápady a přidá klasické zapnutí a vypnutí tak musíte pokoušet štěstí. Použitím E-moji v libovolné konverzaci – do chatu prostě musíte umístit ikonu Měsíce. Tím „odemknete“ možnost zapnutí „Tmavý režim“ pak bude v menu dostupné přes vaši profilovou fotku.
Twitter – to má jednoduché, stačí kliknout na nahoře vlevo na vaši profilovou fotku a v menu najdete vlevo dole ikonku měsíce. V Nastavení aplikace má navíc další užitečné možnosti v podobě nastavení automatické aktivace temného režimu. Bohužel jenom podle západu a východu slunce, nemůžete si to nastavit na rozmezí hodin. Jak klasický a dark Twitter vypadá můžete vidět níže.
Apple iOS (iPhone a iPad) – nemá Dark Mode jako samostatný ale v Nastavení –> Obecné –> Zpřístupnění –> Přizpůsobení displeje –> Inverze Barev –> Chytrá inverze můžete vyvolat inzertní zobrazení. Bude to mít vliv na všechny aplikace, včetně těch co vlastní Dark Mode nemají. Pokud budete chtít přepínat často a snadno, ta v Nastavení –> Obecné –> Zpřístupnění –> Zkratka zpřístupnění zapněte zkratku při chytrou inverzi barev – pak bude stačit 3x stisknout Home (nebo postranní tlačítko pokud Home nemáte).
Instagram – prozatím samostatný Dark Mode nemá.
Mac OS – jděte do System Preferences -> General -> Dark. Můžete si i případně zvolit odpovídající tmavý Dynamic Mojave desktop.
Safari – je tak trochu ukázka toho, že s Dark Mode je to komplikované – webové stránky totiž mají předepsané barvy jejich tvůrci. Takže i když si třeba Mac OS přepnete do Dark režimu, weby budou pořád stajně. Trochu obejít to je možné přes Reader mode (režim čtení).
Android – můžete zkusit přes Nastavení/Settings -> Display/Displej -> Advanced -> Device Theme a tam přepnout na „Dark“. Nebude to ale takto dostupné na všech Androidech a hlavně to jen poskytne tmavé některé věci. Druhá možnost (také nemusí být všude) je odemknout vývojářská nastavení a najít Night Mode tam.
Google Chrome – přímý Dark Mode zde není, ale můžete zkusit rozšíření Dark Mode.
YouTube – má Dark Mode dostupné v menu vyvolaném přes profilový obrázek. Tam najdete Dark Theme
Gmail – má Dark Mode v podobě dokonce dvou vzhledů. Najdete v Nastavení -> Themes a vyberte buď Dark nebo Terminal.