pondělí 26. srpna 2019

Zemřel první člověk na následky kouření elektronických cigaret: Nedožil se ani 40 let


V americkém státě Illinois byl zaznamenán první případ úmrtí na plicní chorobu způsobenou kouřením elektronických cigaret. Muž, který byl s dýchacími potížemi hospitalizován v nemocnici, krátce nato zemřel. Informovala o tom americká a britská média.

Jde zřejmě o první případ úmrtí způsobený kouřením elektronických cigaret, tzv. vapováním. „Jedná se o první úmrtí občana státu Illinois, který byl hospitalizován s dýchacími problémy a který prokazatelně užíval elektronické cigarety,“ řekla médiím Melaney Arnoldová z ministerstva zdravotnictví. Američan, kterému nebylo podle deníku The Sun ani 38 let, byl hospitalizovaný z důvodu nemoci, kterou vyvolalo výlučně kouření elektronické cigarety. Zatím neznámé plicní chorobě pacient po několika dnech podlehl. Až pitva ukáže, jakou nemocí muž trpěl.Podle britské BBC uvedlo americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), že ve 22 státech USA bylo hlášeno již 193 případů, u kterých pacienty provázely podobné příznaky. Mezi ně patřil kašel, ztížené dýchání, únava, ale i průjem nebo zvracení. Hodně z těchto případů však zahrnovalo užívání THC, vyskytující se v marihuaně, tudíž není úplně jasné, jestli nemoci způsobilo jenom kouření elektronických cigaret. Pro USA Today řekl lékař Ngozi Ezike, že počet podobných případů jenom ve státě Illinois je alarmující. „Musíme dát lidem vědět, že užívání e-cigaret může být nebezpečné. Hodláme sestavit tým z CDC, která nám pomůže vyšetřit tyto případy,“ doplnil.

Pro USA Today řekl lékař Ngozi Ezike, že počet podobných případů jenom ve státě Illinois je alarmující. „Musíme dát lidem vědět, že užívání e-cigaret může být nebezpečné. Hodláme sestavit tým z CDC, která nám pomůže vyšetřit tyto případy,“ doplnil. Prezident České koalice proti tabáku Lukáš Kohoutek pro eXtra.cz řekl: „Kouření klasických cigaret výrazně poškozuje zdraví. Oproti tomu jde-li o elektronické cigarety, tam naopak víme, že je za určitých podmínek možné je využívat i jako prostředek k odvykání. Vedou se ovšem spory, zda ten zahřívaný tabák, kde z chemického hlediska dochází k tlení, a látky, které se uvolňují, jsou v úhrnu méně škodlivé a je jich tam méně než v klasických cigaretách.“ZDROJ : EXTRA