pondělí 3. února 2020

Špiclování v autech mělo být absolutní. Stát chtěl fotit tváře celé posádky a sledovat jejich pohyb.


Zakázka na on-line prodej elektronických dálničních známek, kvůli jejíž ceně musel skončit ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO), nepoutala pozornost pouze cenou 400 milionů, ale i parametry. Ukazuje se, že špiclování řidičů, o němž minulý týden Novinky informovaly, mělo být rozsáhlejší a velmi sofistikované.

Vedle značek projíždějících automobilů a uchovávání informací o průjezdech vozů měl systém pořizovat dvojici dalších fotografií. Tzv. přehledové snímky měly ukázat posádku automobilu, upozornil server SeznamZprávy s tím, že data měla být minimálně 24 hodin uchovávána pro případné potřeby bezpečnostních složek.
„Ten systém měl umět fotit registrační značky, z logiky vyplývá, že měl umět fotit i víc,“ potvrdil serveru exministr Kremlík.
Kremlíkův nástupce Karel Havlíček (za ANO) uchovávání dat o průjezdu vozů obhajoval s tím, že nejde o špiclování, ale po požadavek zpravodajských služeb.
„Přeci to, že zpravodajské služby chtějí nějakou funkcionalitu, tak to není pro to, že by chtěly všechno vědět, ale protože někoho chrání. Chrání firmy, chrání veřejné instituce,“ uvedl Havlíček.Babiš tvrdil, že o špiclování jde !!!