sobota 20. března 2021

Roušky zabíjí, koronavirus je podvod. 

Šmírovací eRouška, očipování veřejnosti při covidových testech nebo redukce obyvatelstva koronavirem. Internet zaplavují v posledních měsících polopravdy a mýty týkající se koronaviru. Ty nejčastější zmapovala redakce Drbny společně s odborníky na vyvracení fake news.


Fake news věří lidé všech věkových skupin i vzdělání

Postupem času se také mění struktura šiřitelů konspiračních teorií a smyšlených článků. „Vedle obvyklých šiřitelů fake news můžeme také vidět, že v poslední době začali věřit a dál je aktivně sdílet i lidé, kteří dříve fake news nešířili. To si vysvětluji zejména absencí osobní zkušenosti s nemocí nebo naopak zažití pouze mírného průběhu, kdy pak takový člověk nechce věřit, že u jiných lidí má nemoc průběh mnohem závažnější,“ doplnil Gregor.

Ruku v ruce s tím jde podle něho silný dopad sociálních a ekonomických omezení plynoucích z kroků vlády, které nejsou dostatečně vysvětlovány. „Část veřejnosti je tak rozzlobená na vládu, neboť jí její kroky přijdou nepřiměřené. Z tohoto pohledu fake news věří lidé všech věkových skupin i vzdělání,“ shrnul.

Jeho slova potvrzuje také šéfredaktor portálu Manipulátoři.cz Jan Cemper„V poslední době se hoaxy týkají nejčastěji vládních opatření. Nahrává tomu často také fakt, že vláda není schopna nová opatření vhodně komunikovat. To vytváří prostor pro také šíření podobných zpráv. Pokud se už taková zpráva objeví, lidé se s ní rádi ztotožňují a potvrzují si svůj názor,“ říká šéfredaktor publicistického webu.

Emotivně vypjaté situace jsou živnou půdou pro dezinformace všeho druhu. „Recept na ověření takových zpráv není vždy jednoduchý. Kdokoliv může použít vyhledávač, třeba Google a najít zdroj zprávy nebo obrázku. Společnost by měla také důvěřovat autoritám. Samozřejmě, i mezi nimi se pohybují osoby s různými názory, ale většina infektologů a virologů má objektivnější pohled na věc, než třeba zubaři nebo jiní samozvaní odborníci.“

Podvod! Šťourátko by mělo stačit olíznout

Například od září se šíří sociálními sítěmi následující text, který označuje koronavirus za podvod. „Kdyby byla na světě nějaká pandemie, každý z nás bude znát NĚKOLIK lidí z těch, kdo již zemřel nebo na tom je, či byl, hodně špatně... Kdyby byl virus infekční, nemusí nám strkat šťourátko přes krk až do žaludku, našel by se hned kdekoliv, stačilo by šťourátko olíznout...,“ píše se v textu, který je neoprávněně přisuzován doktorce Miroslavě Skovajsová jako údajné autorce. Jak upozornil portál hoax.cz, samotná lékařka se od něj distancuje. K textu se nakonec přihlásila Šárka Bajerová, která příspěvek označila za pouhé zamyšlení.

Naopak web Manipulátoři.cz hodnotí jako „lež týdne“ zprávu o tom, že eRouška slouží ke šmírování obyvatelstva. Celý systém je přitom navržen tak, aby byl ve shodě s GDPR a stojí na dobrovolnosti jeho účastníků. Pokud nechcete o sobě informovat – nemusíte. Pokud nechcete nijak přizpůsobit své chování na základě setkání s nakaženou osobou – nemusíte. Aplikace je navíc anonymní.

Velmi pravděpodobně používáte jiné aplikace, kterým jste přístup k citlivým osobním datům umožnili, včetně sociálních sítí, díky nimž o vás může kdokoliv by chtěl, vědět daleko víc, než je vůbec schopen zjistit z dobře ošetřené eRoušky.

Čip v nose

A do třetice. Facebook zaplavil snímek mikročipu, který je doplněn o text: „FB přítel z Anglie byl na testech na COVID 19 asi cca. před měsícem. Dlouho ho pak bolel nos a občas se mu zničeho noc pustila krev z nosu. Z té nosní dírky, kde mu dělali takzvaný - stěr. A jednou, když se u televize šťoural v nosu...si vytáhnul - tohle. Nejdŕive nevěděl co to je. Pak si vzal lupu a skoro mu spadla sánka.“