středa 5. ledna 2022

Za respirátory si lidé nově připlatí až 500 korun

 
Rodinné rozpočty se musí připravit na další zásah. Nová vláda rozhodla neprodloužit výjimku z DPH pro respirátory, a tak si za ně lidé v novém roce připlatí. Rozpočet průměrné rodiny tak může přijít až o 500 korun měsíčně.


Ministerstvo financí se rozhodlo k 1. lednu nového roku ukončit výjimku, která zlevňovala respirátory. „U základních respirátorů, na které jsme všichni zvyklí, ministerstvo financí předpokládá, že to navýšení bude zhruba v jednotkách korun,“ řekl CNN Prima NEWS Tomáš Weiss, mluvčí resortu.

Poslankyně a exministryně financí Alena Schillerová (ANO) postup nového kabinetu kritizuje a tvrdí, že pokud vláda nařizuje omezení, musí přijít i náhrada. „Když vláda nařizuje jakoukoli restrikci, musí ji spojit i s podporou. Zatím trvá restrikce nosit respirátory v určitých vybraných místech a lidem se v tuto chvíli nedostane žádné podpory. Doplatí na to kdo? Opět sociálně slabší,“ nelíbí se Schillerové.

Kolik peněz navíc budou muset lidé za respirátory utratit, záleží také na tom, jak často je mění. V oficiálním stanovisku ministerstva zdravotnictví se životnost respirátoru udává v řádu hodin.

Kdyby každý člen rodiny používal zhruba jeden respirátor na jeden den, čtyřčlenná rodina by při starých cenách platila něco přes 1 000 korun měsíčně. Od nového roku si za takový nákup připlatí, a to až o 400 korun měsíčně.
Jak ušetřit?

Podle odborníků je jednorázové použití nejbezpečnější. Pro ty, kteří chtějí ušetřit, ale existuje další varianta. „Mám jeden na pondělí, jeden na úterý až jeden na neděli a vždycky po týdnu si znovu vezmu ten, který patří pro daný kalendářní den. Když po celém dni respirátor sundám, pověsím ho v předsíni nebo na nějakém suchém čistém místě doma,“ radí Vladimír Ždímal, vedoucí Ústavu chemických procesů AV ČR. Po týdnu v těchto podmínkách totiž případné patogeny na povrchu respirátoru nejsou podle Ždímala schopné dalšího množení.

Parazitolog Jaroslav Flegr jeho slova potvrzuje. „Určitě tento systém funguje. Původně se doporučovala sterilizace na 50 stupňů, to je ale nesmysl. V současné době se už doporučuje nechat respirátory vysušit a odležet týden, možná stačí i míň,“ uvedl Flegr.

Pokud se však kloníte k jednorázovému použití, na některých místech stále ještě DPH do nových cen nepromítli a lze se předzásobit.