úterý 12. března 2019

Nepracují, ale na dávkách si žijí královsky! Klaus ml. kritizuje příživníky z VýměnyVelká část televizních diváků se každou středu baví nad reality show Výměna manželek. Nemá smysl spekulovat nad tím, proč je pořad tak úspěšný, zkrátka a dobře Češi mají rádi, když se mohou pobavit na účet svých spoluobčanů, často žijících v zoufalých podmínkách. Novácká show nám ovšem ukazuje i jednu mnohem stinnější stránku našeho státu, a to je zcela nefungující systém rozdělování dávek. V tradičním komentáři se nad věcí zamyslel i poslanec Václav Klaus mladší a vůbec nešetřil kritikou. „Dojímají mě normální lidé, kteří chodí do práce a vychovávají děti, a vytáčí mě lidé, kteří se živit nechají,“ píše Klaus.Že je systém rozdělování dávek v Česku nastaven hodně chaoticky a nepochopitelně, to není žádným tajemstvím. A divácky populární reality show Výměna manželek je toho ukázkovým příkladem. Znáte to, na jedné straně rodina, kde oba rodiče dřou, vedle výchovy dětí také od rána do večera pracují a ve finále mají takový příjem, že musí žít od výplaty k výplatě. Na druhé straně rodina, kde rodiče od rána do večera sedí na zadku a přitom mají peněz přinejmenším tak akorát na fajnový a bezstarostný život.Právě nad touto „drobnou“ a dnes už bohužel nijak zvláštní nesrovnalostí se v tradičním komentáři pro server Novinky.czzamyslel i poslanec za ODS Václav Klaus mladší, který se právě sociálním záležitostem často věnuje.
„Přistihl jsem se, jak mě dojímají normální lidé, kteří chodí do práce a vychovávají děti, a vytáčí mě lidé, kteří se živit nechají. A také jak je naše společnost nezdravá,“ píše Klaus mladší a vzápětí svoji myšlenku rozvádí a vysvětluje.¨

„Nebavím se teď o lidech s vysokými příjmy, kde chodíte do práce, protože vás to baví a získáváte vysoký standard. Mám na mysli normální lidi, často mimo velká města, které vidíte ve Výměně. Ti do té práce chodí jen proto, že je tak rodiče vychovali, ale systém je k tomu ekonomicky nenutí. Protože galimatyáš dávek a různých podpor je tak košatý a rozsáhlý, že příjmový rozdíl mezi těmi, co pokuřují a koukají doma na bednu, a těmi, co padají udření ‚na hubu‘, je malý,“píše Klaus.

Klaus mladší se pozastavil nad systémem dávek v Česku.
Klaus mladší se pozastavil nad systémem dávek v Česku.
Podle něj by totiž měl být systém dávek nastaven tak, aby lidi motivoval k práci. 
Jak ale vidíme právě ve Výměně manželek, spousta rodičů si díky dávkám přijde na tolik peněz, že vlastně nemají důvod k chození do práce a celé dny jen prospí nebo prosedí u televize.
„Podporovat se mají lidé, kteří si sami pomoci nemohou. Podporovat se mají lidé opravdu chudí, ne pomalu čtvrtina republiky. Tohle mě při sledování pořadu napadalo,“ kroutí hlavou oblíbený politik.

Celý článek ke čtení zde :