pondělí 17. června 2019

Islandský student vyvinul lahev z mořských řas. Bez vody se sama scvrkne a pomalu mizí


Student z Reykjavíku vyvinul lahev z materiálu agar, tedy z mořských řas. Lahev bez vody zmenšuje svůj objem až na zlomek původní velikosti. Student chce tímto materiálem bojovat proti obrovskému množství plastových odpadků.S neobyčejným nápadem, jak zamezit vzniku plastového odpadu, který se v přírodě rozkládá až stovky let, přišel islandský student Ari Jónsson. Jónsson, který se věnuje produktovému designu, navrhl lahev vyrobenou z vody a z prášku z červených řas.

Lahev drží svůj tvar jen po dobu, kdy je v ní nalitá tekutina – jakmile je ale prázdná, začne se sama od sebe rozkládat. Jak píše například server Rozhlas.cz nebo Dezeen.com, Jónsson představil svou lahev letos v březnu na festivalu designu v islandské metropoli Reykjavíku.

Poté, co si četl zprávy o tom, kolik plastů se vyhodí každý rok, cítil urgentní potřebu vyvinout materiál, který by mohl plast nahradit. „Polovina vyrobených plastů se použije jenom jednou a pak se vyhodí. Musíme najít nějakou cestu, jak toto neskutečné množství odpadků omezit. Proč používáme materiály, kterým trvá stovky let, než se v přírodě rozloží?“ ptá se Jónsson.