pondělí 17. června 2019

Islandský student vyvinul lahev z mořských řas. Bez vody se sama scvrkne a pomalu mizí






Student z Reykjavíku vyvinul lahev z materiálu agar, tedy z mořských řas. Lahev bez vody zmenšuje svůj objem až na zlomek původní velikosti. Student chce tímto materiálem bojovat proti obrovskému množství plastových odpadků.



S neobyčejným nápadem, jak zamezit vzniku plastového odpadu, který se v přírodě rozkládá až stovky let, přišel islandský student Ari Jónsson. Jónsson, který se věnuje produktovému designu, navrhl lahev vyrobenou z vody a z prášku z červených řas.





Lahev drží svůj tvar jen po dobu, kdy je v ní nalitá tekutina – jakmile je ale prázdná, začne se sama od sebe rozkládat. Jak píše například server Rozhlas.cz nebo Dezeen.com, Jónsson představil svou lahev letos v březnu na festivalu designu v islandské metropoli Reykjavíku.





Poté, co si četl zprávy o tom, kolik plastů se vyhodí každý rok, cítil urgentní potřebu vyvinout materiál, který by mohl plast nahradit. „Polovina vyrobených plastů se použije jenom jednou a pak se vyhodí. Musíme najít nějakou cestu, jak toto neskutečné množství odpadků omezit. Proč používáme materiály, kterým trvá stovky let, než se v přírodě rozloží?“ ptá se Jónsson.





Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkuji za tvůj komentář.