úterý 22. února 2022

Česko příjme první Ukrajinské uprchlíky a na co mají nárok.

 

Do české státu se žene první várka Ukrajinských uprchlíku a na co mají nárok tak čti pozorně ať vidíš co mají z tvých daní.


Fiala připomněl, že česká vláda na konci ledna rozhodla o darování Ukrajině 4006 kusů dělostřelecké munice ráže 152 milimetrů v hodnotě 36,6 milionu korun. „V tuto chvíli žádný další takový konkrétní krok není plánován, ale jsme připraveni reagovat na případné požadavky ukrajinské strany,“ uvedl premiér.

Česko podle Fialy musí být připraveno na to, že by se mohl konflikt vyhrotit a že by mohl následovat příchod uprchlíků z Ukrajiny. „My jsme připraveni na nejrůznější počty migrantů, kteří by mohli případně přijít z Ukrajiny,“ řekl. BRS se zabývala bezpečnostními, humanitárními či zdravotními otázkami spojenými s migrační vlnou. Příslušné orgány a resorty jsou připraveny si případně se situací poradit, dodal premiér. 

Fiala uvedl, že postoje států Evropské unie jsou v dané věci blízké. „Podpora Ukrajiny jako takové v rusko-ukrajinském konfliktu i připravenost evropských zemí společně reagovat na případnou ruskou agresi je tady jednoznačná,“ poznamenal. Jestli státy poskytnou ekonomickou nebo vojenskou pomoc, je podle něj na rozhodnutí jednotlivých zemí.

Česko je připraveno na všechny scénáře, které by mohly v souvislosti s napětím na ukrajinsko-ruské hranici nastat, řekl Fiala. Za podstatné považuje to, že ČR spolupracuje intenzivně se spojenci ve výměně informací. „Věříme, že budou probíhat dál diplomatická jednání a že situace bude nakonec vyřešena mírovou cestou,“ doplnil ministerský předseda. 

České zastupitelské úřady v Kyjevě a ve Lvově jsou připraveny nadále fungovat. Rodinní příslušníci pracovníků ambasády v Kyjevě už odcestovali, k opuštění Ukrajiny se rozhodly též čtyři konzulární referentky. Na velvyslanectví zůstane přes 20 pracovníků, na generálním konzulátu ve Lvově, kde stavy redukovány nejsou, zhruba 30, řekl v pondělí ČTK Dvořák.

Česká diplomacie o víkendu varovala před cestami na Ukrajinu kvůli napjaté situaci na hranicích s Ruskem. Českým občanům, kteří již v zemi jsou, doporučuje, aby zvážili opuštění Ukrajiny. Pokud k tomu budou chtít využít letecké dopravy, měli by tak učinit bezodkladně vzhledem k možnému omezení či pozastavení služeb leteckých společností. Lidé, kteří se rozhodnou na Ukrajině zůstat, by měli podle doporučení Černínského paláce dbát maximální opatrnosti a pro případ nouze mít připravený plán evakuace.