pondělí 13. listopadu 2023

Homer už nesmí škrtit Barta. Tvůrci Simpsonových reagují na kritiku za přílišnou brutalitu


 Začalo to hlasitým zvoláním „Ty jeden mrňavej!“ a pokračovalo to tím, čím ho zrovna naštval. Někdy oprávněně, někdy vůbec. Ať to bylo jakkoliv, Homerovo škrcení Barta se stalo jednou z ikonických scén seriálu Simpsonovi. Teď na ni ale diváci mohou jen vzpomínat, případně si ji opakovat v předchozích sériích. V žádných nových už nebude. Prý totiž vyobrazuje přílišnou brutalitu hraničící s týráním dětí, na kterou společnost reaguje kritikou.

Do dnešního dne bylo odvysíláno přes 750 epizod Simpsonových napříč pětatřiceti sériemi, z toho minimálně 130 dílů obsahovalo scénku, během které hlava žluté rodinky Homer škrtí svého syna Barta, a to způsobem, kdy mu skoro vypadnou oči z důlku a vystřelí jazyk do vzduchu. Ani v nejmenším nejde o ideální příklad toho, jak by měli tátové trestat své děti, smyšlený animovaný seriál to ale snesl.

Poprvé se škrtící scéna objevila hned v první epizodě s názvem Vánoce u Simpsonových, která se odvysílala v prosinci roku 1989. Netradiční výchovná metoda Homera, kterou ze svých tří dětí aplikoval pouze na Barta, zřejmě diváky bavila. Hodí se ale říct, že šlo o devadesátá léta, kdy více či méně oprávněné kritické názory nebyly tak hlasité jako dnes. Vtipů na hraně byla v seriálu celá řada.

Je ovšem rok 2023 – a smýšlení společnosti se vyvíjí. A dostalo se až do takového stadia, že se k němu musí postavit mimo jiné tvůrci Simpsonových. A proto když se čím dal častěji objevovala kritika za přílišnou brutalitu škrtící scénky, rozhodli se, že Homera této dovednosti jednou provždy zbaví a podají to způsobem, že se „poučil“.Tvůrci kultovního díla, které drží rekord v délce nepřetržitého vysílání mezi americkými animovanými seriály, k tomu nevydali žádnou tiskovou zprávu, ale tlak přenesli přímo na Homera. Když se totiž představoval novému sousedovi v třetí epizodě 35. série, byl pochválen za to, že má silný stisk ruky. Poté se podíval na svou ženu Marge a pronesl zásadní sdělení:

„Vidíš, Marge, skrčení našeho kluka se vyplatilo… Dělám si srandu, toto už nedělám. Časy se změnily.“ A je hotovo. Nutno podotknout, že Homer vší silou chytil Bartův krk naposledy v sérii s pořadovým číslem 31, která se vysílala v letech 2019 a 2020. Teď ale zřejmě došlo k „veřejnému prohlášení“, které reaguje na několik let trvající kritiku tvůrců za vyobrazování násilí na dětech.

Na nejrůznější debaty týkající se tohoto problému, jenž by se pochopitelně za žádných okolností neměl přehlížet, natož glorifikovat, lze narazit na internetových fórech, přičemž s trochou úsilí je možné dohledat i prezentace, kde jsou Simpsonovi v tomto kontextu přímo zmiňováni. Server CBR dokonce poskládal i vývoj Homerova škrcení, The Simpsons: The Evolution of the Show’s Darkest Running Gag.