pátek 12. března 2021

Na Slovensku po podání vakcíny AstraZeneca zemřela mladá učitelka 

Právě vakcínou AstraZeneca byli na Slovensku přednostně očkováni učitelé. Pedagožka, která po jejím podání zemřela, byla připravena na nežádoucí účinky, ale jejich intenzita ji překvapila. „Bolest hlavy, zvýšená teplota, silný třas, bolest kloubů a dost výrazná bolest ruky,“ řekla Antónia RTVS v polovině února.

Týden po očkování se ale učitelka zhroutila a za několik dnů v nemocnici zemřela. „Moje dcera milovala svou práci. Byl očkována vakcínou AstraZeneca 13. února 2021 a 27. února zemřela. Byla plná života,“ uvedl její otec.Slovenský státní ústav na kontrolu léčiv (SÚKL) eviduje dosud k vakcíně AstraZeneca 804 hlášení o nežádoucích účincích. Žádné úmrtí však po podání vakcíny neevidují. Rodina zesnulé totiž úmrtí ve spojitosti s vakcínou zatím nenahlásila. „Předmětná šarže ABV 2856 byla dovezena 5. února 2021 v počtu 216 balení, tedy 21 600 dávek. Jednalo se o vůbec první dodávku vakcíny AstraZeneca na Slovensko,“ uvedl ústav.

V případě zesnulé učitelky určí přesnou příčinu smrti až pitva. „Podle zprávy po prohlídce mrtvé byly příčinou smrti otok mozku, trombofilie a plicní embolie,“ uvedla RTVS. „Jsem jsi jist, že příčinou smrti mé dcery byla vakcína AstraZeneca. Jako zdrcený otec chci předejít podobným tragédiím souvisejících s tímto divokým očkováním,“ dodal otec zemřelé učitelky.
Odborníci nadále trvají na tom, že v současnosti nic nenasvědčuje tomu, že případy trombembolických komplikací byly způsobeny vakcínou. „V tomto se musíme jednoznačně spolehnout na autoritu, která posuzuje bezpečnost vakcín, a tou je v našem případě Evropská léková agentura, která se vyjádřila, že v souvislosti s touto konkrétní šarží nezjistila žádný závažný problém. Konstatovala také, že výskyt takovýchto trombembolických událostí u zaočkovaných lidí nepřevyšuje výskyt těchto událostí v průměrné populaci,“ uvedl virolog Boris Klempa.

Slovenský SÚKL zdůraznil, že přínosy vakcíny nadále převyšuje rizika a nedoporučuje pozastavení očkování vakcínou AstraZeneca.
ZDROJ : https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/na-slovensku-po-podani-vakciny-astrazeneca-zemrela-mlada-ucitelka-40353841#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&dop_req_id=7yJI3Hbl490-202103130401&source=hp&seq_no=2&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz